Wiatrak w Kiekrzu (Rogierówku)

Świetnie zachowany wiatrak zlokalizowany niedaleko Jeziora Kierskiego (na morenowej wyniosłości terenu) zbudowany został na początku XX wieku, w 1905 roku. Budowniczym był młynarz Hugo Gribsch. Kolejnymi właścicielami byli: Aniela Gruda, następnie Małgorzata Wiśniewska, która w 1931 roku sprzedała go Władysławowi Kahl. W 1936 roku wiatrak kupił Józef Serbiak, który był jego właścicielem do swojej śmierci w 1975 roku. Ostatnimi właścicielami byli Hanna i Tadeusz Marszewscy, którzy w 1984 roku sprzedali go Muzeum Pierwszych Piastów.

Wiatrak w Kiekrzu (Rogierówku), typu „holender”, jest budynkiem w formie wieży ośmiobocznej o czterech kondygnacjach roboczych: trzech naziemnych i podpiwniczenia.

Wiatrak jest przykładem unikalnego wiejskiego budownictwa przemysłowego. W latach swojej świetności posiadał dwa niezależne napędy: wiatrowy i parowy (stosowany wówczas gdy warunki wietrzne były niewystarczające dla prawidłowej pracy). Wiatrak przemysłowo działał do 1942 roku, kiedy to władze niemieckie unieruchomiły go demontując śmigi. Po wojnie, ówczesny właściciel, Józef Serbiak uruchomił wiatrak używając trzeciego napędu – elektrycznego do przemiału śruty.

W związku z tym, że wiatrak miał szczęście co do swoich właścicieli oraz w okresach wojennych, w tym w związku z jego długim działaniem, jest bardzo dobrze zachowany zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz (większa część wewnętrznego wyposażenia na poszczególnych poziomach jest zachowana). Nad wiatrakiem nadzór sprawuje obecnie Muzeum Pierwszych Piastów. Zwiedzanie jest możliwe prawie codziennie. Dokładniejsze informacje w kwestii dni i godzin zwiedzania zawarte są tutaj. Z informacji zawartych na stronach MPP wynika, że zwiedzanie jest bezpłatne.

Za: Muzeum Pierwszych Piastów